Sıkça Sorulan Sorular
Kurban Sıkça Sorulan Sorular
1Adak-şükür, akika kurbanımı vacip kurban döneminde kestirebilir miyim?

Kestirmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

2Web sitenizde kurbanımın kesilip kesilmediğini isim olarak görebilmemiz mümkün müdür?

Kurbanınızın kesilmesinin ardından cep telefonlarınıza gönderilen link üzerinden bağışçı ekranımıza ulaşabilir, kurban bağışınızı sorgulayabilir, nerede kesildiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca web sitemize girerek kurban bağışınızı sorgulayabilirsiniz. Bununla birlikte web sitemize kaydolarak bağışlarım menüsünden bağışınızı ve kesim durumunu takip edebilirsiniz. Kurbanınız kesildiğinde, ilgili kurban bağışının yanında kesim sertifikası oluşacaktır.

3Taksitle kurban bağışı yapabilir miyim?

Türkiye Diyanet Vakfı'nın taksitle kurban bağışı uygulaması bulunmamaktadır.

4Size kurban vekâleti verdiğim zaman bir pay da ben kendim ve ailem için alabilir miyim?

Türkiye Diyanet Vakfı'nın bu şekilde bir uygulaması bulunmamaktadır. 75 ülke ve 315 bölgede kurban kesimi yaptığımız için kurbanınızın kesildiği yerden size ulaştırılması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kurbanın tamamını ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

5Peygamberimizin adına kurban kestirebilir miyim?

Dinimizde böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Bunun, yapılması gereken bir ibadet gibi görülmesi doğru değildir.

6Ne zamana kadar kurban bağışı yapabiliriz?

Adak, akika ve şükür kurbanlarınız için bir zaman kısıtlaması yoktur.

7Kurbanlarınızı nerede kesiyorsunuz?

Türkiye’de 1003 şubemizle 81 il, 922 ilçede, yurt dışında ise 75 ülkenin 315 bölgesinde mazlum ve muhtaç kardeşlerimize milletimizin emanetlerini ulaştırıyoruz.

8Kurbanımızın derisini ne yapıyorsunuz?

İl ve ilçe şubelerimiz kurban derilerini toplamaktadır. Derilerin satışından elde edilen gelirler dini ve hayrî hizmetlerde kullanılmaktadır.

9Kurbanımın kesildiğini nasıl öğrenebilirim?

Kurbanınızın kesilmesinin akabinde cep telefonlarınıza SMS ile gönderilen link üzerinden bağışçı ekranına ulaşabilir, kurban bağışınızı sorgulayabilir, nerede kesildiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca online bağış web sitemize kaydolarak bağışlarım menüsünden bağışınızı ve kesim durumunu takip edebilirsiniz. Kurbanınız kesildiğinde, ilgili kurban bağışının yanında kesim sertifikası oluşacaktır.

10Kurbanımın kesildiğine ait video gönderiyor musunuz?

Türkiye Diyanet Vakfı olarak 75 ülke ve 315 bölgede kurban kesimi yapmaktayız. Yapmış olduğumuz bu büyük çaplı kurban kesimine ait Video çekimi ve paylaşımı maalesef ki mümkün değildir. Sosyal medya hesaplarımızdan kurban kesimlerine ait genel fotoğraflar paylaşmaktayız dilerseniz paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz.

11Kurbanımın derisini istiyorum, alabilir miyim?

75 ülke ve 315 bölgede kurban kesimi yapmaktayız. Kurbanınıza ait derinin sizlere ulaştırılması maalesef mümkün değildir.

12Kurbanımı Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışlarken nasıl bir yol izlemeliyim?

Yurt içi ve Yurt dışı vacip kurban bağışınızı web sitemiz üzerinden kredi kartı, bankamatik kartı ve maaş kartı ile online olarak yapabileceğiniz gibi; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankasındaki kurumsal tahsilat hesaplarımızdan ve bu bankaların internet şubelerinden, tüm PTT şubelerinden "Türkiye Diyanet Vakfı' na bağış yapmak istiyorum" diyerek, hesap numarası vermeden ve masrafsız olarak bağış yapabilirsiniz.

Ayrıca il ve ilçe müftülüklerine giderek makbuz karşılığında kurban vekâletinizi verebilirsiniz.

13Kurbanımı neden size bağışlamalıyım?

Türkiye Diyanet Vakfı olarak yurt içinde 1003 şubemizle 81 il ve 922 ilçede, yurt dışında 75 ülkenin 315 bölgesine bağışlarınızı ulaştırarak yeryüzünün en ücra köşelerinde yardım ulaşmamış kimsenin kalmamasını hedefliyoruz.

Faaliyetlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz için Türkiye’de özellikle ibadet ile alakalı yardımlarınızı tereddüt etmeden yapabileceğiniz en önemli ve en güvenilir kurumuz.

Yapmış olduğunuz bağışların tüm aşamaları titizlikle kontrol edilerek İslami şartlara uygun şekilde işlemlerin sağlanmasına Türkiye Diyanet Vakfı olarak hassasiyet göstermekteyiz.

14Kurbanım hangi gün kesilecek?

75 ülke ve 315 bölgede kurban kesimi yapmaktayız. Vacip kurbanınız bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilecektir. Adak, akika, şükür kurbanlarınız ise yaklaşık 1 ay içerisinde kesilip, tarafınıza SMS ile bilgi verilecektir.

15Kurban vekaleti verirken ülke ve bölge seçimi yapabilir miyim?

Kurban vekaleti verirken maalesef ülke ve bölge seçimi yapılamamaktadır.

16Kurban keserken vekâlet almıyorsunuz, vekâlet vermeden kurbanım kabul olur mu?

Kurban bağışlarında kurban bedelini yatırdığınız andan itibaren Türkiye Diyanet Vakfına ve personellerine vekâlet vermiş bulunmaktasınız. Ayrıca yazılı ve sözlü bir vekâlet vermenize gerek bulunmamaktadır.

17Kurban fiyatlarınız nedir?

Yurt içinden yapılan bağışlarda Türkiye kesim; 1250 ₺

Yurt içinden yapılan bağışlarda yurt dışı kesim; 1050 ₺

Yurt içi ve dışından yapılan bağışlarda Filistin kesim; 2150 ₺

Yurt dışından yapılan bağışlarda yurt dışı kesim; € 125 

Yurt dışından yapılan bağışlarda yurt dışı kesim; $ 150

18Kurban fiyatlarını neye göre belirliyorsunuz?

Kurban fiyatlarımız yurt içinde ve yurt dışında uzman ekiplerimiz tarafınca detaylı araştırma ve incelemeler yapılarak belirlenmektedir.

Yaptığımız pazar araştırmasında, yurt dışında organizasyon yaptığımız ülkelerden kurban fiyatı alarak, yurt içinde ise hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı 50 ilden, et kombinelerinden, Et ve Süt Kurumu'ndan aldığımız ortalamalarla fiyat belirliyoruz.

19Kurban bağışı yaptım. Bağış makbuzu istiyorum, yardımcı olur musunuz?

Bağış makbuz talebiniz için; ad-soyad, adres, telefon, bağış tarihi ve bağış kanalınızı (bağış yaptığınız banka, PTT, web site) içeren bir maili bagis@tdv.org göndermeniz halinde en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

20Kesim sonrası SMS neden geç geliyor?

SMS bildirimi kurbanınız kesildikten sonra sizlere ulaşacaktır. Kurbanınız bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilecek olup, gelen SMS'leri takip etmenizi rica ediyoruz. İlk 3 günü içerisinde SMS'in ulaşmaması durumunda çağrı merkezimizle tekrar iletişime geçebilirsiniz. Veya bağış sayfamızdan kaydolarak bağışlarım menüsünden bağışınızı ve kesim durumunu takip edebilirsiniz. Kurbanınız kesildiğinde, ilgili kurban bağışının yanında kesim sertifikası oluşacaktır.

21EFT-havale yoluyla nasıl kurban bağışı yapabilirim?

EFT/Havale yoluyla kurban bağışı yapılamamaktadır.

Kurban yardımı bir bağıştan ziyade vacip bir ibadet olduğu için zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz bilgilerde EFT/Havale ile yapılan bağışlarda eksiklik olması durumunda bağışlarda problemler yaşanmaktadır. Bu sebeple EFT-Havale yoluyla bağış almıyoruz.

Diğer bağışlarınızı EFT/Havale yoluyla yapabilirsiniz. Yaptığınız bağış işleminizin açıklama bölümüne bağış kategorisi (genel bağış, zekât vs.), adınız soyadınız ve cep telefonu numaranızı mutlaka yazdırınız. Belirtilen cep telefonuna bağışınıza dair bilgi mesajı gönderilecektir.

22Deri topluyor musunuz?

Evet, il ve ilçe müftülüklerimiz aracılığıyla kurban derisi topluyoruz.

23Büyükbaş mı, küçükbaş mı kesiyorsunuz?

Ülke ve koşullarına göre her ikisini de kesiyoruz.

24Bağış yaptım ancak bir bağış daha yapmak istiyorum. Sistem müsaade etmiyor. Yardımcı olur musunuz?

Kendi adınıza üyelik yapmış olduğunuz için siteye giriş yaptığınızda, sepet ekranına kendi bilgileriniz gelmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra farklı bir kişi adına bağış yapmak istediğinizde, bilgilerin alt kısmında yer alan "düzenle" butonuna tıklayarak adına bağış yapacağınız kişinin bilgilerini girip kaydetmeniz gerekmektedir. Bu adımları izlediğinizde sorunsuz bir şekilde bağışınızı tamamlayabilirsiniz.

25Yurt dışında kesilen kurban fiyatları neden daha ucuz?

Yurt dışında kurban fiyatlarının daha uygun olması sebebiyle ucuzdur.

26Yurt dışından arıyorum, cep telefonuma SMS gelmedi. Kurbanım kesilmedi mi?

Operatör yoğunluğu veya sistemsel bir hata olmuş olabilir konuyla ilgili olarak gerekli incelemeleri sağlayıp tarafınıza geri dönüş sağlayabiliriz. Ayrıca bağış sayfamızdan kaydolarak bağışlarım menüsünden bağışınızı ve kesim durumunu takip edebilirsiniz. Kurbanınız kesildiğinde, ilgili kurban bağışının yanında kesim sertifikası oluşacaktır.

Bağış Yöntemleri Sıkça Sorulan Sorular
1Bağışımın size ulaştığını gösterir bir belge istiyorum, yardımcı olur musunuz?

Bağış bilgilerinizi içeren bir teşekkür sertifikanızı e-posta yoluyla size gönderebiliriz.

2Bankalardan masraf ödemeden nasıl bağış yapabilirim?

Aşağıda isimleri yer alan bankalara ait tüm şubelerin veznelerinden ve internet bankacılığı üzerinden kurumsal tahsilat sistemi ile kolayca ve masrafsız bağış yapabilirsiniz. Türkiye Diyanet Vakfı’na bağış yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Ziraat Bankası
Vakıfbank
Halkbank
Ziraat Katılım 
Vakıf Katılım 
Kuveyt Türk
Türkiye Finans
Albaraka Türk
Akbank
Garanti Bankası
Yapı Kredi Bankası

3BKM Ekspress ile bağış yapabilir miyim?

BKM Ekspress ile bağış yapabilirsiniz.

4EFT-Havale yoluyla nasıl bağış yapmalıyım?

EFT/Havale yoluyla yaptığınız bağış işleminizin açıklama bölümüne bağış kategorisi (Genel Bağış, Zekat vs.), adınız soyadınız ve cep telefonu numaranızı mutlaka yazdırınız. Belirtilen cep telefonuna bağışınıza dair bilgi mesajı gönderilecektir.

5Hangi kartlarla bağış yapabilirim?

Visa, Master Card, Amerikan Express, Troy özelliği taşıyan tüm kartlarla bağış yapabilirsiniz.

6Her ay düzenli bağış yapmak için talimat verebilir miyim?

Evet. "Bu bağış türüne düzenli bağış yapabilirsiniz." yazan bağış kategorilerine düzenli bağış talimatı verebilirsiniz.

7İptal/iade talep ediyorum nasıl yapabilirim?

Online bağış için; bagis@tdv.org adresimize bağışçı ad-soyad, bağış kategorisi, bağış tarihi, bağış tutarı, mevcutsa bağış kodu, telefon numarası, iade ya da iptal için talep edilen miktar ile bağış yapılan kredi kartının ilk ve son dört hanesini içeren bir iade/iptal talep maili gönderilmesi gerekmektedir.

Kurumsal bağış için; bagis@tdv.org adresimize bağışçı ad-soyad, bağış kategorisi, bağış tarihi, bağış tutarı, mevcutsa bağış kodu, telefon numarası, iade ya da iptal için talep edilen miktar ile bağış yapan kişiye ait IBAN numarasını içeren bir iade/iptal talep maili gönderilmesi gerekmektedir.

Eft/havale bağış için; bagis@tdv.org adresimize bağışçı ad-soyad, bağış kategorisi, bağış tarihi, bağış tutarı, mevcutsa bağış kodu, telefon numarası, iade ya da iptal için talep edilen miktar ile bağış yapılan IBAN numarasını içeren bir iade/iptal talep maili gönderilmesi gerekmektedir.

8Kredi kartı bilgilerimi size versem, benim adıma bağış yapar mısınız?

Güvenliğiniz için kredi kartı bilgilerinizi alarak bağış işlemi gerçekleştirmiyoruz. Dilerseniz web sitemiz üzerinden işlemleri sağlayabilmeniz için sizlere yardımcı olabiliriz.

9Kredi kartım ile web siteniz üzerinden bağış sağlayamıyorum?

Konuyla ilgili olarak bankanızla iletişime geçmenizi rica ediyoruz. Problem yaşamaya devam etmeniz durumunda size yardımcı olabilmemiz için çağrı merkezimize dönüş sağlayabilirsiniz. 

10Maaş kartımla bağış yapabilir miyim?

Evet. Online bağış sayfamızdan maaş kartınızı kullanarak bağış yapabilirsiniz.

11Telefonda bağış alıyor musunuz?

Maalesef telefonla bağış almıyoruz. Dilerseniz web sitemiz üzerinden işlemleri sağlayabilmeniz için sizlere yardımcı olabiliriz.

12Yaptığım bağışları nasıl takip edebilirim?

Online bağış sayfamız üzerinden kayıt olarak bağışlarınızı takip edebilir ve belgelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

13Yurtdışından masraf ödemeden bağış yapabilir miyim?

Yurtdışından Ziraat Bankası aracılığı ile sayfamızda belirttiğimiz Ziraat Bankası Euro(€) ve Dolar($) hesaplarımıza yapacağınız bağışlarınızdan masraf alınmamaktadır.

Yurtdışı EFT ve Havale işlemlerini masrafsız yapabileceğiniz Ziraat Bankası şubeleri için tıklayınız.

Gayrimenkul Bağışları Sıkça Sorulan Sorular
1Bağışı kabul edilen gayrimenkullerin nitelikleri nasıl olmalıdır?

Vakfımıza üzerinde ipotek, borç, şerh ve takyidat bulunmayan ve doğrudan Vakıf hizmetlerinde (cami, Kur’an kursu vb. olarak) kullanılabilecek ya da (satışından ya da kirasından) gelir getirebilecek gayrimenkullerin bağışı kabul edilmektedir.

2Gayrimenkul bağışlarında sunulan her şart kabul edilir mi?

Şartlı gayrimenkul bağışları Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’ne sunulur. Mütevelli Heyetinin kabul kararı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü izni ile kabul edilir. Şartlı bağışta önemli olan şartın yerine getirilebilir ve Vakıf Senedine uygun olmasıdır.

3İntifa haklı (kuru mülkiyet) bağışı nedir?

Bağışçılarımızın arzusu ile tapuya koyulan şerh ile intifa yani kullanma hakkının bağışçıda kalması, kuru mülkiyet hakkını Vakfımıza devretmesi şeklinde gerçekleşen gayrimenkul bağışıdır. Gayrimenkulün mülkiyeti Vakfa geçer ancak bağışçı bağışlanan yeri ölünceye kadar kendisi kullanabilir, kiraya verebilir, tasarruf edebilir. İntifa hakkını uhdesinde bulunduran şahıs vefat ettiği zaman gayrimenkul tam mülkiyet olarak Vakfımıza intikal eder. Bu tür bağışlar ana nitelik olarak şartsız bağış olarak kabul edilir ve işlemleri şartsız bağış gibi yürütülür. İntifa haklı (kuru mülkiyet) bağışta bağışçı gayrimenkul ile ilgili yasal ve özel giderleri kendisi karşılar.

4Şartlı bağış nedir?

Bağışçı tarafından gayrimenkulün özel bir amaçla kullanılmasının istendiği gayrimenkul bağışıdır. Bağışlanan arsaya cami yapılması şartı, bağışlanan dükkânın satılıp geliri ile Kur’an Kursu yapılması gibi. Şartlı bağışların kabul edilip edilmeyeceği Vakfımız Mütevelli Heyetince değerlendirmeye alınmaktadır.

Gayrimenkulün kullanımının veya gayrimenkulden elde edilecek gelirin kullanımı ile ilgili bağış şartının Vakfın gayeleri arasında olması gerekmektedir.

5Şartsız bağış nedir?

Dini ve hayrî hizmetlerde değerlendirilmek üzere bedelsiz yapılan bağış türüdür. Bağışçıların, üzerinde gayrimenkule ait hiçbir hakkının kalmadığı ve herhangi bir özel şarta bağlanmadan yapılan gayrimenkul bağışıdır.

6Türkiye Diyanet Vakfı hisseli gayrimenkul bağışını kabul ediyor mu?

Vakfımız, bir gayrimenkulün tamamına sahip olduğu gibi hisseli olarak da sahip olabilir. Bu tür hisseli bağışlar Vakfımızca kabul edilmekte olup işlemler normal bağışlar gibidir. Hisseli bağışlarda gayrimenkul üzerinde diğer ortaklarla müspet olarak tasarrufa imkân olması veya hissenin ifraz edilebilir olması amaçlanan hayrın gerçekleşmesi bakımından önemlidir.

7Türkiye Diyanet Vakfına bağışlanan gayrimenkullerin satışı yapılıyor mu?

Şartlı olmayan veya herhangi bir hizmette değerlendirilemeyen Vakıf gayrimenkulleri zaman içerisinde ihtiyaca binaen satılabilir. Satılmaması şartı bulunan ya da herhangi bir hizmette kullanılması istenen gayrimenkullerin satışı yapılmaz.

8Türkiye Diyanet Vakfına vasiyetname ile gayrimenkul bağışı yapılabilir mi?

Bağışçıların noter huzurunda vasiyet hazırlatmak suretiyle yaptıkları bağışlardır. Vasiyet ile bağışlarda bağışçı vefat edinceye ve vasiyet mahkeme tarafından açılıncaya kadar tapu müdürlüklerinde herhangi bir işlem yapılmaz. Vasiyet şartlı bağış niteliğinde ise Vakıf Mütevelli Heyeti bu özel şartı kabul edip etmeyeceğine ayrıca karar verir. Bağışçı vefat ettiğinde mahkemece re’sen vasiyetin tenfizi davası açılır ve Vakfımız davaya müdahil olur. Mahkeme kararına göre işlemler ikmal edilir.

9Türkiye’nin her yerinden Türkiye Diyanet Vakfına gayrimenkul bağışı yapabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı il ve ilçe müftülükleri aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı şubeleridir. Dolayısıyla şubelerimiz (müftülükler) aracılığı ile gayrimenkul bağış işlemleri yapılabilmektedir.

Zekat Sıkça Sorulan Sorular
1Araç-gereç ve malzemeye zekât düşer mi?

Sanat ve mesleğin icrası için gerekli olan araç-gereç, makine ve malzemeler, aslî ihtiyaçlardan olup bunların zekâtının verilmesi gerekmez.

Ancak, kendi mesleğinin icrası için değil de, ticaret için üretilen veya ticari amaçla alınıp satılan araç-gereç, malzeme ve makinelerin zekâtının verilmesi gerekir.

2Havaic-i asliye (asli ihtiyaçlar) nedir?

Zekât ve sadaka-i fıtır ile yükümlü olmak için, kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin temel ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olma şartını aramışlardır. Temel ihtiyaç maddeleri insanın hayat ve hürriyetini korumak için muhtaç olduğu şeylerdir. Bunlar, genel olarak, nafaka, oturulan ev, ev eşyası, ihtiyaç duyulan elbise, borç karşılığı mal, sanat ve mesleğe ait alet ve makinalar, binek taşıtları, ilim için edinilen kitaplar gibi eşyadır.

3Nisap ne demektir? Miktarı ne kadardır?

Nisap, zekât, sadaka-i fıtır ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisap, asgarî zenginlik ölçüsü şeklinde de tanımlanabilir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şöyle sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 devedir.

Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan kişi dinen zengin sayılır. Böyle bir kişi, zekât veya sadaka alamayacağı gibi; sadaka-i fıtır vermek ve kurban kesmekle de yükümlü olur.

4Taksitli olarak zekât verilebilir mi?

Asıl olan kişinin üzerine terettüp eden zekâtı ödemesidir. Bu itibarla, zekât bir defada ödenebileceği gibi, taksitle de ödenebilir.

5Temel ihtiyaçlar için biriktirilen para zekâta tabi midir?

Aslî ihtiyaçlar; ev, ev eşyası, giyecek, ulaşım aracı ve yiyecek gibi hayatın güvenli ve sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan şeylerdir. Bu ihtiyaçları temin etmek için biriktirilen paralarla onları karşılamak üzere sözlü ya da yazılı herhangi bir taahhüde girilmişse o takdirde bu paralardan zekât vermek gerekmez. Çünkü sözlü ya da yazılı taahhüde girildiğinde bu para, artık temel ihtiyaç için harcanmış demektir.

Ancak böyle bir taahhüde bağlanmamış paranın, nisap miktarına ulaşması ve üzerinden bir yıl geçmesi hâlinde, zekâtının verilmesi gerekir.

6Vergi zekât yerine geçer mi?

Vergi bir vatandaşlık görevidir; zekât ise dinî bir yükümlülüktür. Ayrıca zekât ile vergi, yaptırım kaynağı, temel gaye, oran, miktar ve harcanacağı yerler bakımından birbirinden farklıdır. Bu itibarla, devlete ödenen vergiler zekât yerine geçmez. Zekâtın ayrıca verilmesi gerekir.

7Zekât havale yoluyla ödenebilir mi?

Zekât, bizzat elden verilebileceği gibi, vekâlet veya havale yoluyla da verilebilir. Burada önemli olan, zekâtın alacak kişiye ulaşmasıdır.

8Zekât kimlere farzdır?

Müslüman, hür, akıllı, büluğ çağına erişmiş olması; borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı mahiyette yani kazanç sağlayıcı nitelikte ve üzerinden bir yıl geçmiş nisap miktarı mala sahip olması gerekir.

9Zekât kimlere verilmez?

Zekât ve fitrenin, Tevbe suresinin 60. Ayetinde sayılanlar dışında kalan kişi ve kuruluşlara verilmesi caiz değildir. Ayrıca zekât verilecek kişi, bu şartları taşısa bile zekât mükellefleri;

  • Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına,
  • Oğul, oğlan çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına,
  • Müslüman olmayanlara,
  • Karı - koca birbirlerine, Zekât veremez.

Hanefîler’e göre bunların dışındaki kardeş, amca, teyze, dayı, hala ve onların çocukları gibi akrabaya zekât verilebilir. Şâfiî, Mâlik ve Ahmed b. Hanbel akrabaya zekâtın verilip verilemeyeceği konusunda “nafaka”yı ölçü alırlar ve zekât mükellefinin, hukuken nafakasını teminle yükümlü olduğu akrabalarına zekât veremeyeceğini söylerler.

10Zekât nedir?

Belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki muayyen kişilere verilmesi demektir.

Mali ibadetlerden biri olan zekât, İslam’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin...” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp yücelteceğin bir sadaka al ve onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah işitendir, bilendir.” (Tevbe,9/103) buyrulmaktadır.

11Zekât vaktinden önce verilebilir mi?

Oruç ve hac ibadetlerinde olduğu gibi zekât konusunda da kameri ay hesabı uygulanır. Zekâtın farz olması için nisap miktarı malın üzerinden bir kameri yılın geçmesi gerekir. Buna rağmen mal sahibi dilerse vakti gelmeden önce de nisap miktarına ulaşan malının zekâtını verebilir.

12Zekât ve fitre kimlere verilir?

Zekât ve fitrenin kimlere verilebileceği Kur’an-ı Kerim’de belirlenmiştir. (Tevbe Sûresi, 60) Bunlar; fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimselerdir.

13Zekât ve fitre, hayır kurumlarına verilebilir mi?

Aldıkları zekât ve fitreleri bir fonda toplayıp bunu yalnızca Tevbe suresinin 60. Ayetinde belirtilen yerlere sarf ettikleri bilinen ve kendilerine her bakımdan güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek, vakıf, kurum ve yardımlaşma fonlarına zekât ve fitre verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

14Zekât vermenin belirli bir zamanı var mıdır?

Zekât vermenin belli bir zamanı olmayıp, farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Bunun için belli bir ayı veya Ramazanı beklemeye gerek yoktur. Zekât vermekle yükümlü olanların, yükümlü oldukları andan itibaren en kısa zamanda zekâtlarını vermeleri uygun olur.

15Ziynet eşyasına zekât verilir mi?

Altın ve gümüş dışındaki ziynet eşyaları zekâta tabi değildir. Altın ve gümüşten yapılmış ziynet eşyaları ise, zekât için gerekli diğer şartları da taşıdığı takdirde zekâta tabidir. Bu itibarla altından yapılmış ziynet eşyaları, 80.18 gr. veya daha fazla ve üzerinden bir yıl geçmiş ise zekâta tâbidir.

Sms Bağışları Sıkça Sorulan Sorular
11379'a bağış yaparken mesaj içeriğine ne yazmalıyım?

1379 SMS bağış servisinde aktif kampanyaları SMS ile Bağış sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

24333’e bağış yaparken mesaj içeriğine ne yazmalıyım?

4333 SMS bağış servisi Hediyem Kuran Olsun projesine özel bir servis olduğundan mesaj içeriğine KURAN yazmanız yeterlidir.

35601’e bağış yaparken mesaj içeriğine ne yazmalıyım?

5601 SMS bağış servisine bağış yaparken mesaj içeriğine sayfamızda yer alan ve bağış yapmak istediğiniz kategori adını yazmanız yeterlidir.

4Hangi kısa numaraları kullanarak SMS bağışı yapabilirim?

1379, 5601 ve 4333 kısa numaralarına mesaj göndererek Türkiye Diyanet Vakfı'na SMS bağışında bulunabilirsiniz.

5Ön ödemeli hatlardan bağış yapılabilir mi?

Turkcell, Vodafone  ve Türk Telekom aboneleri ön ödemeli hatlardan da bağış yapabilirler.

6SMS bağışları nasıl ücretlendirilmektedir?

Yalnızca bağış tutarı faturanıza yansıtılmakta veya bakiyenizden düşmekte olup, bunun haricinde herhangi bir ücret yansıtılmamaktadır.

7SMS bağışlarında operatörler tarafından herhangi bir kesinti yapılmakta mıdır?

Operatörler SMS bağışlarından herhangi bir kesinti yapmamaktadır.

8SMS bağışlarının iadesi nasıl yapılmaktadır?

İade işlemleri yalnızca GSM operatörleri tarafından yapılmaktadır. İade talebinizi ilgili operatöre iletmeniz gerekmektedir.

9Türkiye’de kullanılan tüm operatörlerden bağış yapabilir miyim?

Evet. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörlerinin faturalı ve ön ödemeli hatları üzerinden bağış yapabilirsiniz.

10Yaptığım SMS bağışlarının ücretlendirilmesi nasıl olmaktadır?

Bağış tutarı faturalı hat kullanan abonelerin faturalarına yansıtılırken, ön ödemeli hat sahiplerinin mevcut bakiyelerinden düşmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı © 2021
Bakanlar Kurulu Kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen bir vakıftır.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Gizlilik Ve Veri Güvenliği Politikası

ssl