Zekat


Hızlı Bağış
Zekat

Zekâtlar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslâm’a ısındırılacak olanlarla köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

(Tevbe, 60)

*****

Malın belirli bir bölümünü Müslüman olan fakirlere vermek demek olan zekat, İslam’ın beş şartından birisidir ve mali bir ibadettir. Toplum varlığının sağlıklı bir şekilde sürebilmesi, toplumsal dengenin sağlanması gibi maksatları bulunan ve zenginlerin üzerinde fakirlerin hakkı olan zekat, insanların birbirlerinin hakkını gözetmesi ve fakirlerin refah seviyelerini yükseltmeleri açısından son derece önemlidir.

 

ZEKAT, BİR SOSYAL YARDIMLAŞMA SİSTEMİDİR

Sözlük anlamlarından birisi de temizlenmek olan zekat, malı bereketlendirir ve çoğalmasını sağlar. Mali olarak zayıf olan kesimlerinin zekat ile desteklenmesi, fakirlerin yüzlerinin güldürülmesi, toplumun zenginlerine verilen bir görevdir.

 

ZEKATI GECİKTİRMEDEN VERMEK ESASTIR

Zekatı verme zamanı gelince, geciktirmeden yerine getirmek son derece önemlidir. Üzerinden bir yıl geçmesi gereken gelirler için yıl dolduğunda, gerekmeyenler için ise gelir elde edildiğinde makul süre içinde vermek gereklidir.

Son derece sıkıntılı bir dönemden geçen İslam coğrafyasının hayrına dağıtabilmek/kullanabilmek, düşkünlerin üzerimizdeki hakkını teslim edebilmek adına, Türkiye Diyanet Vakfı olarak zekatlarınızı topluyor ve ihtiyaç doğrultusunda dağıtıyoruz.

 

Zekat web sitemize https://zekat.tdv.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye Diyanet Vakfı © 2021
Bakanlar Kurulu Kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen bir vakıftır.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Gizlilik Ve Veri Güvenliği Politikası

ssl