Su Kuyusu


Hızlı Bağış
Su Kuyusu

Rahmet olarak isimlendirdiğimiz su, yaşamın devamı için önemi tartışılmaz bir nimettir ve tüm insanlığın ortak malıdır. Kimilerinin azlık, kimilerinin ise çokluk ile imtihan edildiği bu dünyada, özellikle Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Afrika ve Asya kıtalarında temiz su kaynaklarının yetersizliği dikkat çekmektedir.

BİR DAMLA HAYAT

Dünyada 600 milyon’dan fazla kişi yeterli su kaynaklarına erişememekte; 946 milyon kişi ise tuvalet ihtiyacını açık alanlarda gidermektedir. Her gün beş yaşından küçük 800 çocuk, yetersiz su ve kötü hijyen koşulları sonucunda ortaya çıkan ishal vakaları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Su kaynaklarının hızla azalması dolayısıyla 2040 yılına kadar dünya genelinde her 4 çocuktan birinin, yani 600 milyon çocuğun ölüm ya da hastalık riski yaşayacağı öngörülmektedir.

SU KUYUSU, BAĞIŞLANMA VESİLESİ

Belki de insanlığa sunulmuş en büyük nimet olan, kimsenin mülkiyetinde sayılmaması gereken insanlığın ortak malı olan su’dan herkesin yararlanma hakkının olduğunu düşünerek, maddi zorluklar nedeniyle su sıkıntısı çeken, temiz bir su temin edebilmek için ortalama 6 km yol yürüyen insanlara bir damla hayat olsun diye su kuyuları projesi başlattık.

Sizleri bu hayra Peygamberimizin (sav) şu sözleriyle davet ediyoruz: ""Günahkâr bir kadın sıcak bir günde dilini dışarı çıkartmış susuzluktan solumakta olan bir köpek gördü. Hemen mestini çıkararak ona su çekip içirdi. Bu sebeple Allah onu bağışladı."" [Müslim, Tövbe 155, (2245)]

Türkiye Diyanet Vakfı © 2021
Bakanlar Kurulu Kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen bir vakıftır.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Gizlilik Ve Veri Güvenliği Politikası

ssl